Lamine dişler,Yaprak Porselen Uygulamaları


Tarih : 30 Ocak 2019Porselen Laminate  veneer:(Yaprak porselen)

Kişiler gülüşlerinden rahatsızlık duysalar bile güçlü ve sağlıklı dişlerini kestirip, küçültüp, tam kronlar yapılmasını istemeyebilirler. Ancak teknoloji son yıllarda bu konuda büyük adımlar attı. En büyük adımlardan biri de dişe yapıştırma sistemlerinin  geliştirilmesi oldu.Dişhekimlerinin elini rahatlatan en önemli buluş dişe artık daha güçlü yapışabilmemizdir.Bu sayededir ki; artık gerekmedikçe dişlerin kesilip küçültültülerek tedavisi yerine.’’ Yapıştırma sistemleri sayesinde porselen veya kompozit kaplamalar diş üzerine başarılı bir şekilde konarak uygulanmaktadır.Bazen hiç aşındırmadan ,bazense minimal aşındırmalarla  ‘‘0.5mm  milimetre yani tırnak kalınlığındaki porselen yaprakları, istediğimiz, renk, şekil ve formda işleyip hastanın dişinin üzerine yapıştırılabilmektedir.

Bu porselen yaprakcıklar, dişlerin sadece görünen ön yüzeylerine, bonding resin yontemi ile kaynak yapılırlar.Porselen veneerler ince ,yarı geçirgen  bir porselen tabakası olmalarına rağmen özel bir yöntemle diş üzerine  yapıştırıldıklarından  dişten ayrılmaları mümkün olmaz,ancak keserek çıkarılabilirler.Laminalar minimum diş aşındırmasıyla  maximum estetik sağlanabilen mükemmel bir yöntemdir.Işık geçirgenliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilemezler ve ileri teknoloji ürünü pressable porselenden üretildikleri için asla renk değiştirmezler.Neon ışıklarında ve fotoğraf flaşında doğal diş efekti verirler.Ayrıca dil doğal diş yüzeyine temas ettiği için ağızda yabancı bir madde hissi kesinlikle olmaz.

Laminate tedavisine hangi durumlarda  başvurulur?

Öncelikle dişlerin daha önce full kaplama  amaçlı preparasyona(diş kesimi) uğramamış olması gerekmektedir.Eski kaplamaları olan hastalara  full seramik veya  zirkonyum uygulamalarıyla  daha  doğal  dişler  yapılabilir.

– Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelenmeleri olan kalıtsal yapı ve renk   bozuklukları  olan dişlerinizden rahatsızsanız.

-Dişlerinizin araları  ayrık  ve  bu  görüntü  sizi  rahatsız  ediyorsa.

-Kırık veya aşınmış dişlerinizden rahatsız oluyorsanız.

-Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgularınız var  ve  siz  bu görüntüden rahatsızsanız.

-İleri derecede  olmayan eğri  ve  çapraşık  dişleriniz  varsa  ve  tel tedavisi  görmek istemiyorsanız  laminate veneerler çözüm olacaktır.(ileri  çapraşıklıklarda  ortodonti veya  full kaplama gerekebilir.)

Laminate tedavisinden kimler yararlanabilir?

Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler lamina tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dişhekiminizdir.

Laminate tedavinin klinik uygulama aşamaları kısaca nedir?

                                                 Dişlerde Yapılan Laminate
                                                           Pürüzlendirmesi

İlk  seansımızda dişlerinize  hiç  dokunmadan alınan  teşhis  ve planlama  modeli  labaratuara  gönderilir.Labaratuar  bu  model üzerinde  bitmiş  laminate veneerleri  özel  bir  mumdan  hazırlar.Bu bize  dişin hangi  noktasından nekadar  doku  aşındırmamız  gerektiği ve   ta  en başından  bitecek  laminate  veneerlerin  son halini  ilk baştan görme  fırsatı  verir.Labaratuardan gelen modele  göre  dişlerin ön yüzlerinde özel  tasarım laminate  veneer  kesim prensiplerine göre  pürüzlendirmeler  yapılır.Bazen  dişlerin  renkleri  çok koyuysa tüm bu  pürüzlendirme  işlemi  öncesinde  beyazlatma  yapılır  daha sonra  pürüzlendirme yapılır. Ardından dişinizin  ta  en başından planladığımız  tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan laminate  veneer ,yaprak porselenler   hazırlanır. Son olarak da, dişhekimliğindeki  en  önemli buluşlardan  biri  olan  laminate  veneerler  için  üretilmiş  özel yapıştırma sistemleriyle , laminatlar   mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

Laminate veneer’in avantajları nelerdir?

Çürük, aşınma, kırık veya yapısal anomalilerden dolayı, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinize bu metotla doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür. Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminat tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur. Bu yeni uygulamanın avantajları;

 – Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir

– Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman       gerekmeyebilir) yeterlidir,

 – Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

– Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediginizin estetik özelliklere sahip olması sadece laminate veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mmile sınırlı oluyor. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmıyor.

 – Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabiliyor. bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle farkedilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.

 – Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve  diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

 – Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

–  Porselen veneerler mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir veneer’ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.

– Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

-Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. yani dişlerinize hiç bir müdahelede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturalacak değişikliği size gösterebiliyoruz.

Laminate veneer’in dezavantajları nelerdir?
– Diğer restorasyonlara göre sağlık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.

 – Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.