Panaromik Radyografi


Tarih : 27 Ocak 2019Digital  Panoramik Röntgen

SAĞLIĞIN BAŞLANGICI HASTALIĞI TANIMAKTIR.Öncelikle  hekimlerin  hastalarını tedavi ederken doğru teşhis `le yani sorunu doğru belirleyerek  yola çıkması  gerekmektedir.Digital panoromik filimler hekimin doğru teşhis koymasını kolaylaştıran en önemli teşhis araçlarından biridir.Diş ve ağız sağlığı için radyografi çok önemli bir yere sahiptir. Röntgenler, diş hekimlerinin dişlerdeki ve çenedeki sorunların teşhis edilmesinde yardımcı olur.
Dental radyografi ile, muayenede fark edilemeyen çürük, kemik kaybı ve kök kanalındaki problemler kolayca tespit edilebiliyor. Ayrıca röntgenler Ortodontik tedavi ve implant yerleştirilmesinde implantın boyunun saptanmasında,  anatomik bölgelerin durumunun belirlenmesinde  diş hekimlerine yardımcı olurlar.

Dijital Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarar. Dijital sistemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.

 

Panaromik röntgen, çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki bir çok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmleridir.

Panaromik röntgen neden gereklidir?

 • Panaromik röntgen, çene ve dişlerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir.
 • Tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir.
 • Çene ve dişlerle ilgili operasyonlardan önce hekimin görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi uygulanacak alanı geniş bir şekilde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır.

  Panaromik röntgenin avantajları nelerdir?

 • Panaromik röntgen bir çok diş çürüğü, çenelerdeki kistik ve tümoral oluşumlarla ilgili erken teşhis olanağı sağlar.
 • Tüm dişlerin görüntüsü tek bir röntgen üzerinde görülebilir.
 • Tüm dişlerin görüntüsünün alınmasıyla erken teşhis ve tedavi olanağı sağlar. Bu sayede hem zamandan hem de tedavi maliyetlerinden tasarruf sağlanır.
 • Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Dijital sitemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.
 •  

  Panoramik röntgen, çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki bir çok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmleridir.

 •  

  Panoramik röntgen, çene ve dişlerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir.

 • Tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir.
 • Çene ve dişlerle ilgili operasyonlardan önce hekimin görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi uygulanacak alanı geniş bir şekilde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır.

Dijital radyografi nedir?

Dijital radyografi; geleneksel filmler yerine sensörlerin kullanıldığı bir X-ray görüntüleme tekniğidir. Görüntüyü elde etmek için kimyasal işlemlere gerek kalmaz. Böylece zamandan tasarruf sağlanır. Aynı zamanda görüntü dijital ortamda rahatça transfer edilebilir. Konvansiyonel radyografilere göre daha az radyasyonla daha iyi kalitede görüntü elde edilebilmesi ise diğer önemli bir avantajıdır.
Modern teknik ve metotlarla çekilen diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. Bu nedenle de diş röntgeninden yayılan radyasyonun çocuğa bir zararının olması söz konusu değildir. Aksine teşhis açısından röntgenden elde edilen fayda çok fazladır.

Diş filmi (diş röntgeni) hamilelere zararlı mıdır?

Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinelerinde radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır. Zorunluluk yoksa bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir. X ışınlarının ne kadar zararlı olacağı ve bebeğe zarar verip veremeyeceğini; ışının maruz kalındığı dönem, verilen radyasyon miktarı ve çekilen filmin hangi bölgeye yapıldığı belirler.
Ancak, diş röntgenlerindeki doz önemsenmeyecek kadar düşük düzeydedir. Normalde tanı için çekilen (örneğin bir akciğer filmi) bir film ile alınan radyasyon miktarı 5 rad’tır ve bir probleme sebep olmaz. X ışınının zararlı olup sakatlığa yol açabilmesi için yüksek dozda (100 -300 rad gibi) maruz kalınması gerekmektedir.

RVG   DİGİTAL PERİAPİKAL GÖRÜNTÜLEME