Dişlerin Şekli,Sıralanışı,Renkleri ve Estetik Diş Hekimliği


Tarih : 27 Ocak 20195-DİŞLERİN ŞEKLİ, SIRALANIŞI VE RENKLERİ

Estetik diş hekimliğindeki uygulamalar, dişlerin form ve renklerindeki problemlere göre çeşitlenir.

• Dişler arasında boşluklar varsa (diestama): Kompozit dolgular veya laminate veneerler ile bu boşlukları kolayca kapatabilmekteyiz.

• Dişlerin rengi kötü ise:
Rengin kötülüğünün seviyesine göre yapılacak işlem değişir. İlk önce denenecek olan beyazlatma olur. Eğer istenen renge ulaşılamaz ise, ( bazı durumlarda dişler beyazlatıcıya iyi reaksiyon vermez ya da renk çok koyudur yeterince beyazlama elde edilemez)Bu durumda kompozit veya porselen laminate veneerler uygulamaktayız.

• Dişler çapraşık ise:
Öncelikle yapılması gereken ortodontik( tel) tedavisidir. Eğer hasta ortodontik tedavi istemiyorsa laminate veneer uygulaması ile çapraşıklık giderilir.

• Ön dişlerde aşınmalar ve uçlarında kırıklar var ise:
Bunlardan kurtulmanın en estetik ve uzun vadeli çözümü porselen laminate veneerlerdir. Hem dişleriniz dış etkenlere karşı korunmuş olur, hem de güzel bir gülüşe kavuşursunuz. Dişlerinizdeki kırıklar diş sıkma veya gıcırdatma probleminden kaynaklanıyorsa laminateler yapıldıktan sonra night guard denilen dişleri koruyucu plakların yapılması gerekmektedir.

• Ön dişlerde çok sayıda renkleri kötü dolgular var ise: 
Yapılabilecek en ucuz ve kolay tedavi kompozit dolguların yenilenmesidir. Fakat malzemenin yapısından kaynaklanan sınırlamalar vardır. Yani, güzel bir dolgu yapılsa da eğer çok fazla kahve, çay, sigara içiyorsanız dolgular bir iki senede renkleri emecektir. Porselen laminate veneerler ise uygulandıklarında hiçbir zaman boyayıcı ajanlardan etkilenmez ve lekelenmezler. Böyle vakalarda tercih edilebilir.