Gülüş dizaynı,gülüş tasarımı,smile design


Tarih : 31 Ağustos 2018ESTETİK  DİŞHEKİMLİĞİ

Estetik; yapılan işte doğal olanı taklit etme yada yapılan işin doğalla uyumlu olmasını sağlamak ve eseri dışardan bakıldığında göze çarpmayan duruma getirme sanatıdır.
Günümüzde dişler yüz estetiğinin önemli tamamlayıcı unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir.Bir insanla ilk karşılaştığımızda ilk dikkatimizi çeken yer gözleridir.Ama gözlere 4-5 saniyeden fazla bakamazsınız.Sonra yavaş yavaş dikkatiniz kişinin ağzına kaymaya başlar.Burada önemli olan mümkün olduğunca, dışarıdan İlk bakışta yeni yapıldığı anlaşılmayan çok büyük,çok beyaz,fırlak tavşan dişler değil ,çok uzaktan bakıldığında bile diş estetiği geçirdiği belli olmayan,ben porselenim diye bağırmayan dişler tasarlanmalıdır. Diğer insanlar tarafından farkedilmeyen kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerin yapılmış olması  esastır.

Kişiler gülüşlerinden rahatsızlık duysalar bile güçlü ve sağlıklı dişlerini kestirip, küçültüp, tam kronlar yapılmasını istemeyebilirler. Ancak teknoloji son yıllarda bu konuda büyük adımlar attı. Diş beyazlatma ajanlarının  keşfi  ve  yine  bu alanda beyazlatma için üretilmiş özel ışık kaynakları  ve  en önemlisi  laserle  biz diş hekimleri  dişlerin renklerini  yarım saatlik uygulamalarla beyazlatabilmekteyiz.Bir diğer  önemli buluşlardan  biri de dişe yapıştırma sistemlerinin geliştirilmesi oldu.Dişhekimlerinin elini rahatlatan en önemli buluşlardan biri , dişe artık daha güçlü yapışabilmemizdir.Bu sayededir ki; artık gerekmedikçe dişlerin kesilip küçültültülerek tedavisi yerine.’’ Yapıştırma sistemleri sayesinde porselen veya kompozit kaplamalar diş üzerine başarılı bir şekilde konarak uygulanmaktadır.Bazen hiç aşındırmadan ,bazense minimal aşındırmalarla  ‘‘0.3 milimetre yani tırnak kalınlığındaki porselen yaprakları, istediğimiz, renk, şekil ve formda işleyip hastanın dişinin üzerine yapıştırılabilmekteyiz.Bu  esasında sektörümüz adına  müthiş bir  buluştur. Gülüşlerini daha ekonomik dizayn ettirmek isteyenler için de kompozit rezin  (beyaz  ışınlı  dolgu materyalleri) maddeler kullanılabilmektedir.Seramiklere göre daha az dayanıklı olan diş rengindeki kompozit rezin  malzeme, özel ışıklarla aynı seansta ağız içinde sertleştirilmekte. Bunun bir avantajı ise tüm işlemlerin aynı seansta tamamlanabilmesidir.

Şu bir gerçek ki;herkes daha hoş,daha genç ve daha iyi görünmek istemektedir. Dişhekimliğindeki bu gelişmeler beraberinde  insanlarında dişhekimlerinden beklentilerini değiştirmeye başlamıştır.Eskiden dişhekimine dişi ağrıdığı için mecburiyetten giden insanlar,bugün  kendileri estetik uygulamaları yaptırmak için dişhekimine isteyerek  gitmeye başlamışlardır.
Estetik diş hekimliğindeki gelişmelerle bugün hertürlü diş sorunu giderilebilmektedir.Böylece daha hoş ve daha genç gülüşler elde edilebilmektedir.
Dişler ve dişetlerinde yapılan girişimlerle gülümseme,yeniden dizayn edilebilmektedir. Diş estetiğinde asıl önemli olan ,dişler yapıldıktan sonra’Aaa sen dişlerini yaptırmışsın’ değil;’yüzünde hoş bir değişim var’ dedirtmesidir.Dişlerin , yüzde ön plana çıkmaması .Hastanın yüzüne,fiziğine uygun olması gerekir.Bunu sağlamanın en etkin yolu da; kendine has kuralları olan gülüşün bu kurallarına sadık kalarak diş estetiği yapmaktır .Diş estetiğinde İşte bu kurallar hastaların kendilerine has özellikleriyle bağdaştırılabildiği ölçüde ; doğru ve doğal bir gülümseme ortaya çıkmaktadır; Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Gülümsemenin kendine özgü kuralları(gülüş tasarımı)

 
Gülümsemenizi etkileyen birtakım faktörler  vardır.Bunlar;

-yaş
-cinsiyet
-dudaklar
-diş etleri
-dişlerdeki hafif çapraşıklıklar
-dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları
-diş aralarındaki açıklıklar
-dişlerin boylarındaki kısalıklar
-dişlerin boylarında oluşan kırılmalar
-yüz şekliniz

1)YAŞ:

Bazen yaşlı hissetmemenize rağmen görüntünüzün yaşlandığını fark edeblirsiniz.Daha genç ve dinamik gözükmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok çeşitli kozmetik ürünler piyasaya çıkmıştır.Yine bu amaçla insanlar estetik ve güzellik merkezlerine giderek cilt germe,göz altı torbalarını aldırma hatta saçlarını boyatma gibi onlara genç gözükmelerini sağlayacak birtakım işlemleri uygulatmaktalar. Fakat insanların gülüşünü gençleştirmek en dikkat çekici sonucu yaratacaktır.

Günlük yaşamda tükettiğimiz sigara,çay,kahve ve kırmızı şarap gibi dişlerde boyama özelliği yapan gıdalarla dişlerimiz lekelenmekte ve renkleri koyulaşmaktadır. Yıllar içinde ise dudakların sürtünmesi ve yediğimiz sert gıdaların etkisiyle oluşan mine ve dentin aşınmalarıyla dişlerimizin boyları  da kısalmaktadır.
Yaşla birlikte ayrıca burun ucuyla çene birbirnine yaklaşmaktadır.İlerleyen yaşlarla adaleler gibi sarkan dudaklar dişlerin gözükmesini kısmen engellerlerler.Buna birde dişlerin yıllar içindeki aşınması eklenince kişinin gülüşü ve duruşu yaşlı ve kırışık bir görüntü alır. 18 yaşındaki bir bireyde normal ağzı açık konumunda dişler 3-4 mm gözükürken ;40-50 li yaşlarda dişlerin görünme miktarı sıfırlanıyor.Daha ileri yaşlarda negatife bile geçebiliyor. Estetik diş hekimliğindeki yeni gelişmelerle dişlerin boyları uzatılarak,şekilleri ve renkleri düzeltilerek genç ve hoş gülüşler elde edilmektedir.Gülüşünüzü gençleştirmek ise görüntü açısından en dikkat çekici sonucu oluşturacaktır.

2)CİNSİYET:
-Gülme hattı kadınlarda üst ön dişlerin uç kenarları alt dudağın eğimini takip ederken,erkeklerde daha düzdür
-Dişler kadınlarda daha yuvarlak ve bombeliyken,erkeklerde daha düz ve köşelidir.

3)DUDAKLAR:

Dudaklar gülümsemenizi şekillendirir ve çok önemlidir.
Dudak kenarlarının aşağı veya yukarı oluşu ifadeyi tamamen değiştirebilir.
İdeali dişlerde ve çenelerde düzeltilmesi gereken problemler halledildikten sonra dudakla ilgili düzeltmelerin yapılmasıdır.

4)DİŞETLERİ:Estetik diş hekimliğinde beyaz estetikle birlikte pembe(dişeti)estetiğide bir bütün olarak yapılmalıdır.

Sağlıksız Dişetleri:Periodontal hastalık nedeniyle kanayan şiş ve ödemli diş etleri varsa bunlar derhal estetik girişimden evvel tedavi edilmeli.Altyapıyı çok sağlıklı tutmamız gerekir.Dişetleride altyapının bir parçasıdır.

Gummy smile:Bazı insanlar güldüklerinde dişetleri normalden çok fazla gözükür.Buda genç ve dinamik bir gülüşü olumsuz yönde etkilemektedir.Bu tür vakalarda dişeti manikürü diyebileceğimiz bir takım işlemlerle dişetleri bir miktar kısaltılır.Laserin dişhekimliğinde  en önemli kullanım alanlarından biri de  dişeti manikürüdür.

Düşük (negatif gülme hattı):

Gülme hattı kadınlarda üst ön dişlerin uç kenarları alt dudağın eğimini takip ederken,erkeklerde daha düzdür.

-Dişler kadınlarda daha yuvarlak ve bombeliyken,erkeklerde daha düz ve köşelidir.Bazen  bu eğim ters tarafa  doğru  olur.Buna negatif gülme denir.

 – Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir,kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Bu durumda öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

-Düzensiz dişeti kenarları: Dişleri gömlek yakası gibi saran dişetleri bazı dişlerde çok yukarda yada çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb) Bu tür diş etindeki seviye düzensizlikleri de basit bir şekilde ama estetik gülüşün kalitesini çok etkileyecek şekilde giderilir.Laserle yapılan bu işlemler çok daha  estetik  sonuçlar  vermektedir.

-Dişeti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu ya da doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme sırasında bu renklemeler gözüküyor ise bunların da göz önünde bulundurarak ideal gülüş için laserle yapılan peelink işlemiyle ortadan kaldırmaktayız.Sonrasında estetik uygulamalar  yapılmaktadır.

5-DİŞLERİN ŞEKLİ, SIRALANIŞI VE RENKLERİ

Estetik diş hekimliğindeki uygulamalar, dişlerin form ve renklerindeki problemlere göre çeşitlenir.

• Dişler arasında boşluklar varsa (diestama): Kompozit dolgular veya laminate veneerler ile bu boşlukları kolayca kapatabilmekteyiz.

• Dişlerin rengi kötü ise:
Rengin kötülüğünün seviyesine göre yapılacak işlem değişir. İlk önce denenecek olan beyazlatma olur. Eğer istenen renge ulaşılamaz ise, ( bazı durumlarda dişler beyazlatıcıya iyi reaksiyon vermez ya da renk çok koyudur yeterince beyazlama elde edilemez)Bu durumda kompozit veya porselen laminate veneerler uygulamaktayız.

• Dişler çapraşık ise:
Öncelikle yapılması gereken ortodontik( tel) tedavisidir. Eğer hasta ortodontik tedavi istemiyorsa laminate veneer uygulaması ile çapraşıklık giderilir.

• Ön dişlerde aşınmalar ve uçlarında kırıklar var ise:
Bunlardan kurtulmanın en estetik ve uzun vadeli çözümü porselen laminate veneerlerdir. Hem dişleriniz dış etkenlere karşı korunmuş olur, hem de güzel bir gülüşe kavuşursunuz. Dişlerinizdeki kırıklar diş sıkma veya gıcırdatma probleminden kaynaklanıyorsa laminateler yapıldıktan sonra night guard denilen dişleri koruyucu plakların yapılması gerekmektedir.

• Ön dişlerde çok sayıda renkleri kötü dolgular var ise: 
Yapılabilecek en ucuz ve kolay tedavi kompozit dolguların yenilenmesidir. Fakat malzemenin yapısından kaynaklanan sınırlamalar vardır. Yani, güzel bir dolgu yapılsa da eğer çok fazla kahve, çay, sigara içiyorsanız dolgular bir iki senede renkleri emecektir. Porselen laminate veneerler ise uygulandıklarında hiçbir zaman boyayıcı ajanlardan etkilenmez ve lekelenmezler. Böyle vakalarda tercih edilebilir.

6-TEN RENGİ

Estetik diş hekimliği uygulamalarında, dizayn edilen gülüşün kişiyle tam olarak uyuşması çok önemlidir. Zira çok güzel hazırlanmış dişler bile bazen yüze bir şey katmaz tam tersi gözü rahatsız eder .Ten rengi de yapılacak uygulamanın renginin belirlenmesinde en önemli faktörlerden biridir. Koyu bir ten rengine sahip esmer kişilerde çok açık renkli, parlak ,dikkat çekici dişler uyumlu ve güzel bir gülüşü sağlayamazken, daha açık ten rengine sahip kişilerde bu dişler daha naturel durur ve gülüşün harmonisi sağlanır.

7-YÜZ ŞEKLİ

Doğal dişlerde yüz şekliyle dişlerin şekli arasında bir benzerlik bulunur. Yani oval bir yüze sahipseniz dişlerinizin formu oval ya da ovale çok yakındır. Bu uyumu yaptığımız estetik uygulamalarda da kullanarak doğal gülüşleri yakalayabiliriz.

Dişlerin tasarımı

Kimi zaman da bu uyumu bozarak kozmetik illüzyonları kullanırız. Kişinin yüzü onu rahatsız edecek kadar kare, yuvarlak ya da uzun olabilir. Böyle kişilerde gülüş dizayn edilirken bu rahatsızlığı göz önünde bulundurularak, dişlerin şeklini değiştirmek suretiyle yeni gülüşle birlikte yüz şeklindeki rahatsızlık da azaltılabilir.

Mesela uzun bir yüz şekline sahip kişiye yine ince uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun gözükecektir. Bu durumda daha geniş karemsi dişler kullanarak yüzün uzunluğu gizlenebilir, ya da çok yuvarlak, şişman yüzlü bir hastaya uygulanan ince uzun dişler onu daha ince gösterecektir    

 

 

 

 

Gülüş tasarımı, sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık , doğallık ve fonksiyonu birleştirerek size özel ideal gülümsemeyi planlayarak elde etmektir. Gülümsemeniz hakkınızda çok şey söyler.Ahenksiz bir gülümsemede gözleriniz hemen kişinin dişlerine odaklanır, bilinç altında o kişinin gülümsemesindeki uygunsuzluğun sebebini bulmaya çalışırsınız. Bunu hepimiz yaparız sosyal doğamızın bir parçasıdır. Ahenkli bir gülümsemede ise beyniniz o kişinin hoş bir gülümsemesi olduğunu kaydeder ve dikkati gözlerine yönlendiririz. Hiç bir şey sağlıklı ve ışık saçan bir gülümseme kadar, kişiliği, enerjiyi ve güveni ifade edemez.

Estetik  dişhekimliği uygulamaları

 1-Diş beyazlatma

2-Kompozit rezin(ışınlı dolgu) tedavileri

3-porselen laminate veneer(yaprak porselen)

4-porselen dolgular(inlay,onlay)

5-full seramik sistemler

6-zirkonium destekli porselen uygulamaları

7-metal destekli porselen uygulamaları