Estetik Diş Hekimiliği, Estetik Dolgular İnlay Onlay CAD-CAM


Tarih : 31 Ağustos 2018İNLAY – ONLAY DOLGULAR ESTETİK DOLGULAR
Porselen yada kompozit inlay-onlay laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır.
Büyük dolgu gerektiren dişlerde kompozit yada amalgam dolgu yerine hem estetik hem de dayanıklı olması nedeniyle porselen inlay-onlay uygulayabiliyoruz.
Yapım aşamasında porselen kronlara göre dişte daha az madde kaybı gerektirdiği için inlay- onlay dolgular tercih edilir. Sadece çürük temizlenip dişin ölçüsü alınır.
Laboratuarda hazırlanan porselen inlay dolgular daha sonra dişlere özel yapıştırıcılarla (adhesive sistemler) yapıştırılmaktadır.
Özellikle büyük madde kaybı olan dişlere öncelikle kanal tedavisi uygulayıp gerekirse dişetinde basit cerrahi düzeltmeler (gingivoplasti – dişeti manikürü) yapıp üzerine onlay (laboratuarda hazırlanan porselen yada kompozit dolgu) yapılır. Bu sayede dişin yada dolgunun kırılma riski oldukça düşmektedir.

Son on yıldır kompozit dolguların dayanıklılık  ve cilalanabilirliklerindeki müthiş gelişmeyle birlikte  en az porselen  dolgular kadar dayanıklı ve estetik  kompozit inlay onlay dolgularda hazırlanmaktadır.Bunun en büyük avantajı 

1-Normal ağız da hazırlanan dolguya göre arayüzdeki dolgu cilası daha iyi oduğu için  gıda tutunması ve arayüz çürüğünün oluşması  normal dolguya  göre  çok daha az olmaktadır.

2-Kontak noktaları  model üzerinde  daha  iyi hazırlanmakta ve gıda sıkışmasından kaynaklı dolgu sonrası oluşması muhtmele  çürük  ve ağrı sorununu ortadan kaldırmaktadır.

3-Dolgu yapım sırasında polimerizasyon büzülmesinden kaynaklı  hassasiyet  sorunu kalmamaktadır.

4-Hasta ağızında çalışırken hastanın uzun süre ağızını açık tutmasına gerek kalmadan, modelde hazırlanan dolgu  özel yapıştırıcısıyla dişe yapıştırılır.Hem hasta hem hekim için daha konforlu bir uygulamadır.

5-Güçlü bir yapıştırıcıyla  yapışan dolguların  dişle bağlantısı çok daha iyi olmaktadır. 

DİŞ HAZIRLAMASI VE MODELLE HAZIRLANAN
ESTETİK DOLGUNUN YAPIŞTIRILMASI

KIRIK AMALGAM DOLGUNUN
MODELLE HAZIRLANAN ESTETİK DOLGUYLA DEĞİŞİMİ

DİŞİN HAZIRLANMASI VE
MODELLE HAZIRLANAN DOLGUNUN YAPIŞTIRILMASI