Dişeti Hastalığı , Pembe Estetik, Gingivitis, Periodontitis


Tarih : 30 Ağustos 2018DİŞETİ  HASTALIĞI  TEDAVİSİ  VE KORUNMA  YOLLARI

 Dişler, içinde bulundukları çene  kemiğine direkt olarak bağlanmazlar. Dişlerle kemik arasında, liflerden oluşan, periodontal ligament olarak adlandırdığımız doku bulunur. Periodontal ligament, dişler üzerine gelen kuvvetin çene kemiğine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzeri diş eti ile kaplıdır           

              Dişle  dişeti   arsında   dişeti cebi  denilen yaklaşık  3mm  derinliğinde  bir    aralık  bulunmaktadır.Bu aralığın  derinleşmesi  diş  eti hastalığının  varlığına  işarettir.Biz  bu  aralığı  görüp  ölçebiliyorsak  yediğimiz besinler  kolaylıkla  bu aralığa    birikebilecek  ve   temizlenmeyen bu   besin  artıkları  mikrobial  dental plak(bakteri  plağı)  dediğimiz   yapıya  dönüşecektir.Böylece   diş  eti  cep  aralığı   mikroplarla  dolacaktır.O   nedenle   dişlerimizi  temizlerken  bu aralığında  temizlenmesi  gerekmektedir.

  

           Hepimiz  biliyoruz ki   diş  çürükleri  ve  dişeti  hastalıklarının    başlıca  sebebi   ağzımızda  yaşayan bu  mikroplardır.Aslında  sağlıklı  bir  ağızda da  var olan   iyi  huylu mikroplar  bizim yediğimiz  gıdalarla beslenip  büyüdükçe hastalık  yapıcı  özellik  kazanmaktadırlar.Ağzımızda  mikropların  beslenmesi  ve hastalık yapıcı  özellik  kazanmasına  engel  olmalıyız.Bu  nedenle  dişlerimizi  sabahları  kahvaltı  edilsede     edilmesede    ve  gece  yatmadan  önce  mutlaka   günde   2 kez   fırçalamalıyız. Birkaçgünlük  fırçalanmamış  dişlerin  üzerine tırnağımızı  sürdüğümüzde ,tırnağımızda  biriken  tabaka  bakteri  plağıdır.O  nedenle    etkili  bir  diş  fırçalama  yapıp  yapmadığımızın  kontrolünü  tırnağımızla  yapmamız   çok  kolaydır.

  BAKTERİ  PLAĞI(MİKROBİAL  DENTAL  PLAK)  NEDİR?

 Dişlerin  üzerinde  görülen  film kalınlığında  mikrop  topluluğuna  bakteri  plağı  denir.Bakteri  plağı diş  çürüğüne   ve  dişeti  hastalığına  sebep  olur.Yumuşak,renksiz  ince  bir  tabaka  halinde  diş yüzeyine yapışıktır  ve  zor  görünür.Bakteri  plağı   oluşumu  düzenli ve  doğru ağız  bakımı  ve  diş  fırçalama alışkanlığıyla  azaltılabilir.Dişlerin  birleşim  noktalarına  fırça  kılları   tam  ulaşamadığı  için  ara yüzeylerin temizliğini  diş  ipi kullanarak   elde    etmeliyiz.Ağız  ve  diş  sağlığı  için  diş  ipi  kullanımı,  en  az  diş  fırçalama  kadar  rutin  yapılması  gereken bir  işlemdir.

            Tükürük  bezlerinden günde yaklaşık  5  lt tükürük  salgılanır  ve  bu  sıvının  içinde  bulunan  kalsiyum  tuzları,bakteri plağının  etkisiyle  dişe   yapışarak    diştaşı  oluşmasına  neden olur.Eğer   bu  oluşan  bakteri  plağı   temizlenmezse;tükrükteki  minerallerle   birleşen  bakteri plağı   daha  sert  bir  yapıya dönüşerek  dişlerin  ara  yüzeylerine  diştaşı  şeklinde  doluşmaya başlar.Diştaşları  en  çok  alt  çenede kesici  dişlerin  dile  bakan  yüzlerinde ve  üst  çenede  birinci  azılarda  görüldüğü  saptanmıştır.Bunun nedeni  ise  tükrük bezlerinin  ağız  ortamına altçenede  dil  altı  ve çene  altı  ile  üst  çenede  kulak  önü tükrük  bezlerinin buralara  açılmasıdır.

                 Dişlerde bakteri plağı yoksa kalsiyum tuzları dişe yapışamaz. Bakteri plağı oluşmaması için de dişlerin ve dişetinin düzenli fırçalanması gerekir. Dişeti hastalıklarından, çürüklerinden, ağız-diş sağlığı hastalıklarından ve diş taşından korunmanın en iyi yolu fırçalamadır. Diş taşı doğal bir yol olan tükürükten oluşur. Ancak ağızda yabancı bir cisimdir ve ortadan kaldırılması gerekir.

            Artık  fırçalamayla  uzaklaşmayan  bu   diştaşlarının   ortamdan  bir hekim  yardımıyla  detertraş   adlı  tedavi yöntemiyle  uzaklaştırılması  ve    uzaklaştırılan   diştaşlarının  yerlerinin   polisajla   cilalanması gerekmektedir  ki  tekrardan   gıda  artıkları  ve  mikroplar bu  bölgeye  kolayca  tutunamasınlar.

  

SAĞLIKLI  DİŞETİNİN  ÖZELLİKLERİ  NELERDİR?

Dişin  etrafını  sıkı  bir  şekilde   saran,sert  kıvamlı  ,pembemsi   ve fırçalarken  kanama  olmaz.

  

 SAĞLIKLI  DİŞETİNDEN  SAĞLIKSIZ  DİŞETİNE  GEÇİŞ  VE  DİŞ  ETİ  HASTALIĞI:

   Dişle  dişeti   arasındaki   cebe(aralığa)   biriken    mikrobiyal  dental  plak  eğer  temizlenmesse ; burada     dişetinde  bir  iltihaplanmaya  neden olur.İltihaplanan   dişetinin rengi   kırmızılaşır  ve   iltihabi bir şişkinlik  olur.Fırçalama  anında  çok  kolay  kanama  olur   ve  yine  bu   hastalarda  kötü    iltihabi  ağız kokusu  oluşur.Tıp dilinde  gingivitis denilen  bu   safhadaki  diş  eti    hastalığının   nedeni  dişlerin fırçalanmaması  veya  kötü   ve  yanlış  fırçalanmasıdır.

            Bu   safhadaki  dişeti  hastalığı;doktorun     mikrobiyal  dental  plak;diştaşı  ve   iltihabi  odakları bölgeden temizleyip   uzaklaştırmasıyla  giderilmiş    olur.Hastalığın  tekrarı  ise  doğru  ve  düzenli  ev ağız bakımı(fırçalama  ve  diş  ipi  kullanımı)  ile  rutin  hekim kontrolleriyle(6  aylık  süreç) önlenmiş  olur.

Diş  eti  hastalığının insanların çoğu  tarafından  önemsenmeyen birtakım  belirtileri  vardır.Bunlar;

-kırmızımsı  ve  morarmış  diş  etleri,

-dişetlerinde  şişlik  ve  parlaklık,fırçalarken  dişetlerinin kanaması,

-kötü  tat ve  kötü  ağız kokusu,nadiren ağrı ve  bazen kaşınma.

Çoğunlukla  ağrısız  ve  sızısız  olan bu süreç   sinsice  ilerler  ve  insanların çoğu  tarafından  önemsenmez. 

İşte   dişetindeki  bu  iltihabi  durum   giderilmez  ve  dişetleri  sağlığına  kavuşturulamassa;bu  iltihap  dişetinden   daha  derindeki dokulara  doğru  ilerler  ve  dişi  çenede  tutan   kemiğe  yayılır.Kemiğe  kadar ilerleyen  iltihap   kemikte   yıkım  oluşturur  ve   dişin  etrafındaki  sağlam  kemiğin azalmasına  neden olur.Tüm  bu   süreç  çoğunlukla   ağrısız  ve  sızısızdır.Tıp  dilinde   periodontitis halk  dilinde  piyore denilen  bu   sürecin seviyesine  göre , artık    azalan kemikle  birlikte     diş  etleri de    aşağıya  doğru çekilmeye  başlar.Bu   safhada   ileri  diş  eti  tedavi  yöntemleri  küretaj   ve diş  eti ameliyatlarıyla  hastalığın  seyri   durdurulmuş  olunur.

DİŞ ETİHASTALIĞININ TEDAVİ  YÖNTEMLERİ

Küretaj: (El aletleri ile yapılan, dişeti altındaki taşların ve iltihaplı granülasyon dokularının derinlemesine temizlenmesi işlemi ve laserle iltihabi dokuların yok edilmesi)anastezi altında  yapılan bu  işlemde  işlem sırasında  bir ağrı  olmamaktadır.

 Flap operasyonları: (çok ileri durumlarda uygulanan, dişetini açarak içteki iltihabi dokuların temizlenmesi işlemi,laserle iltihabi dokuların yokedilmesi) şeklindedir.anastezi  altında  yapılan bu  işlemde işlem sırasında  bir  ağrı olmamaktadır.

Yumuşak ve  sert  doku  graftlerinin uygulanması:bu işlemde  dişeti çekilmesi olan  dişlerde  ağzın uygun bölgelerinden alınan dişetleriyle  kapatılması  işlemidir.Bazen  aşırı  kemik yıkımlarında  kemik  graftleride uygulanmaktadır.

 Daha  ilerlemiş   olgularda  ise    dişlerde  sallanma,kendiliğinden  yerdeğiştirme,dişetlerine  bastırıldığında iltihap  akması,apse  ve  şişlikler   başlar ki  artık  bu   safhada  çok  fazla tedavi  seçeneği kalmamaktadır.Çoğunlukla  dişler  çekime  gitmektedir.

               Dişeti  hastalığı   çok   sinsi  bir  hastalıktır.Ağrısız   ve  sızısız    belli  bir  seviyeye  kadar  ilerlediği için  birçok  hasta  sürecin  farkına  bile  varmaz.Bu  noktada  sizlerin  dikkat  etmesi  gereken  tek  şey ;durduk  yere  veya  yemekten  sonra   hatta   diş  fırçalama   sonrası  dişetlerinizde  kanama  olup olmadığının kontrolüdür.Sağlıklı dişeti   kesinlikle  kanamaz.Eğer  kanıyorsa büyük bir olasılıkla  dişeti rahatsızlığınız  başlamış  veya   ileri  boyuttadır.Bazen  yanlış  fırçalama  sonucu  da   dişetinizde kanamalar olur.Sebep her  ne  olursa  olsun ; mutlaka  bir  dişhekimine  gitmenizin vakti  gelmiş  demektir. En  kötü ihtimalle  hekiminiz   size   doğru   fırçalama  tekniklerini  öğretecektir.

 Unutmayın ki;basit bir rahatsızlık olarak düşünülen diş eti kanaması, çürük olmayan dişlerinizi de kaybetmenize neden olabiliyor.

Diş eti Hastalığının Belirtileri :

 • Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz
 • Diş etlerinde şişmeler, kızarmalar oluyorsa,
 • Diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet oluşuyorsa,
 • Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa,
 • Diş ile dişeti arasından iltihap geliyorsa,
 • Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar oluyorsa,
 • Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi var ise,

geç kalmadan bir dişhekimine muayene olunması gerekir.

 Neler Dişeti Hastalığına sebep olur?

Dişeti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkilemektedir.

 • GENETİK FAKTÖRLER: Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile dişeti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede dişeti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir dişeti uzmanına siz de muayene olun.
 • SİGARA: Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur.
 • İLAÇ KULLANIMI: Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önem veriniz.
 • HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER: Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.
 • STRES: Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahil olmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.
 • DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK: Diş ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.
 • KÖTÜ BESLENME: Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.
 • DİABET-ŞEKER HASTALIĞI: Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına (periodontolog) yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.
 • KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR: Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.

DİŞETİ HASTALIKLARINDAN KORUNMA VE  TEDAVİSİ

Periodontal hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayabilirsiniz. Yaşam boyu dişlerinizi ağızda tutmak için sizle  bizim  aramızda   bir  ekip  çalışması  yapmamız  gerekmektedir.Bu  ekip  çalışmasında size  düşen;

-Rutin olarak  hekiminziden  öğrendiğiniz  doğru  fırçalama  yöntemleriyle  dişlerinizi  en

  az günde  2  kez  fırçalamanızdır.

-Diş ipi  kullanmanızdır.

-Ağız  duşları  ve  gargara  kullanmanızıdr.

Yukarıda sayılanlara ek olarak dişhekimine düzenli gidilerek kontrollerin yaptırılması son derece önemlidir. Günlük ağız bakımı diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber tamamen önleyememektedir. Bir dişhekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; sizlerin diş fırçası, diş ipi ile temizleyemediğiniz bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Diş taşlarının kaldırılmasına diş taşı temizliği ismi verilmektedir. Dişhekiminizin sizin özel gereksinimlerinize göre kişisel bir ağız bakım planı yapabilir. Bu programla dişleriniz ile dişetlerinize zarar vermeksizin diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı uygulayabilirsiniz.

Dişhekimini düzenli ziyaret ederek ağız sağlık ürünleri hakkında dişhekiminizden öneriler alabilirsiniz. Piyasada pek çok çeşit diş fırçası, diş ipi, ağız gargaraları ve dişler arası temizleyicileri bulunmaktadır. Diş hekiminiz size en uygun olan ürünleri seçmenizde yardımcı olacaktır.

Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesidir. Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları özel aletlerle uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir.Laser   dişeti ceplerinin  bakterilerden uzaklaştırılması  ve  cep sterilizasyonu  yapılır. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Dişeti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemler genellikle yüz güldürücü sonuçlar için yeterli olmaktadır.

Daha ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı; derin ceplerdeki diştaşlarını ve hastalıklı dokuları  özel küretlerle  ve  laserle ortamdan uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek ve dişetlerine kolay temizlenebilmesi için şekil vermektir. Aşırı derecede kemik kayıplarının olduğu vakalarda başlangıç tedavilerini takiben kaybedilen kemik dokusunun geri kazanılması amacıyla kemik tozu(greft) uygulanması gerekebilmektedir.

Tedavilerden sonra periodontal hastalar periyodik olarak görülmelidir. Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır. Ve en önemlisi dişekiminin önerdiği aralıklarla kontrolünüzü yaptırmaktır.

 

        Yapılan  araştırmalara göre  ülkemizde,    diş  çürümeleri  ve    dişeti  hastalıkları  sonucu  kaybedilen  dişlerin oranı  eşit  olarak  saptanmıştır.                                                                                                                             

 

        Unutmayın ki  sağlık   önce ağızda başlar.Dişlerimizi  doğru ve  düzenli  bir şekilde fırçalamak    en etkin  ve  koruyucu tedavi  yöntemidir.Bu  nedenle gece  yatmada önce  ve  gün içinde olmak  üzre  günde  2  kez  mutlaka dişlerimizi fırçalamamız  gerekmektedir. Ayrıca   koruyucu   dişhekimliğinin ülkemizde  de yayılması  için  dişlerimizin  ağrımasını  beklemeden   6 aylık  periotlarla  diş  hekimine  gitmemiz gerekmektedir.Bu  biz hekimlere  dişler  çürümeye  başlamadan  ve dişetleri hastalanmadan   müdahale imkanı  doğuracak  ve  onları   daha  başlangıçta  koruma   altına  alma   fırsatı  sağlarken,siz   hastalara da daha  sağlıklı  ve   ağrısız   ağız  diş  sağlığına  kavuşma imkanı   doğuracaktır.