Ağız Hijyeni ve Önemi


Tarih : 27 Ocak 2019 AĞIZ  VE  DİŞ  SAĞLIĞINIZI  NASIL   YAPIYORSUNUZ?

 

  • Florlu bir diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır.
  • Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipi veya diğer ara yüz araçlarından faydalanınız.
  • Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır konulmalıdır.
  • Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalardan “florlama” ve “fissür örtücüler” hakkında  dişhekiminize danışınız.
  • Profesyonel diş temizliği ve ağız muayeneniz için düzenli olarak dişhekiminizi ziyaret etmelisiniz.

 Dişlerimizi  ne  zaman fırçalamalıyız?

Dişlerinize çok önem veriyorsunuz ve çürüklerin önüne geçmek için her yemek sonrası vakit kaybetmeden fırçalıyorsunuz. Bu durum ilk bakışta diş sağlığını korumak için mükemmel bir yöntem olarak görünebilir. Ancak  yemek sonrası hemen dişlerin fırçalanması diş yüzeyinden bir miktar maddenin kalkmasına,dişlerin aşınmasına sebep olarak diş sağlığını bozuyor.

Ağız diş sağlığının korunmasının temelinde temizlik ve diş bakımı yatmaktadır. Yalnız yemeklerden ve asitli içeceklerden hemen sonra dişleri fırçalamaktan kaçınılması gerekmektedir.  “Çünkü bu tür gıdalardan sonra yaklaşık bir saat diş minesi asit saldırısı altında olup minenin yumuşadığı ve hemen yapılan fırçalamanın diş yüzeyinden bir miktar madde kaldırdığı bilinmektedir. İngiltere’de yapılan bir araştırma neticesinde 5 yaşındaki çocukların yüzde 53’ünde diş erozyonu saptanmıştır. Gazlı içecekler dışında meyve suları da dişlerde erozyon riskini artırmaktadır.

DİŞLER AŞINDIKÇA RENK BOZULMASI VE HASSASİYET ARTAR
“Asitli gıda denince akla; narenciye, yeşil elma, turşu, şarap ve enerji içecekleri gelir. Ph ne kadar düşük ise ürün o kadar asidiktir. Ph’ın 5.5’ten küçük olması çürük oluşturmaktadır. Alkaliler yüksek ph’a sahiptir. Düşük ph’lı ürünlerden bazıları sirke, kırmızı şarap, greyfurt, turşu vs.dir. Sütün ph’ı 6.9, cheddar peynirinin ise 5.9’dur. Ayrıca kişilerde artan estetik beklentisi sebebiyle dişleri beyazlatmak için aşındırıcı diş macunu ve diş parlatma tozları talebi diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Dişin minesi aşındıkça alttaki dentin tabakasının açığa çıkmasıyla dişin rengi daha sarı gözükmekte, sıcak ve soğuk hassasiyeti de buna eklenmektedir. İlerlemiş dönemde artan duyarlılık, oluşan çatlaklar, giderek artan renk bozulmaları gözlenebilir.

 AĞIZ  VE  DİŞ  SAĞLIĞI  ÜRÜNLERİNİ  NASIL  SEÇMELİYİZ?

Piyasada çok çeşitli ve cazip kılınan pek çok ürün olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve dişhekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz. En iyi diş macunu ve en iyi fırça hangisidir sorularının cevabı, kişinin ağız durumuna göre değişebilir. Genelde bir diş fırçası 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir. Çocuklar ise henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler.

 DİŞLERİNİZİ  DOĞRU MU   FIRÇALIYORSUNUZ?

                      

Uygun bir teknik kullanılmazsa dişler zarar görür mü?

Evet. Dişler çok sert bir tabaka olan mine ile kaplı olmasına rağmen sadece yanlış bir teknikle uygulayacağınız bir fırçadan bile büyük zarar görebilir. Hem dişin üst kısmında, hem de kökü kaplayan tabakada aşınmalara, dişetlerinde de çekilmelere yol açabilir. Bu durumda dişler çürüğe daha yatkın hale gelir. dişleri aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve yumuşak hareketlerle fırça oynatılmalıdır.

Diş etlerinin fırçalanması neden gereklidir?

Yapılması gereken başka bir işlem de diş etlerini fırçalamaktır.Sağlıksız dişetleri fırçalarken kanar ve bu yüzden genellikle fırçalama bırakılır oysa tam tersine fırçalamaya devam edilmelidir, çünkü diş etlerini besleyen damarlar dolaşım bozukluğu sonucunda dolgunlaşmıştır,düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalama ile bu sorun düzeltilebilir. En az bir hafta bu şekilde diş fırçalanasına rağmen dişeti kanamasında bir azalma olmuyorsa mutlaka dişhekimine gidilmelidir.


Fırçadan başka diş temizlik araçları var mıdır?

Bunlar, elektrikli fırça, diş ipliği, kürdan, ara yüz fırçası, su püskürteci (water – pic), stimulatör.,gargaralar.. gibi araçlardır. Elektrikli. fırça ve su püskürteci ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.

ÇOCUKLAR  SİZ  DE    DİŞLERİNİZİ  FIRÇALAMALISINIZ?

  NEDEN   DİŞ  İPİ  KULLANIYORUZ?

Dişipi kullanırken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • İlk kullanımda kolay kullanım amacıyla mumlu diş ipleri tercih edilir. Ayrıca florlu diş ipleri de tercih edilebilir.
  • Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve baş parmağımızın yardımıyla kullanılır.
  • Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin. Dişetini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.
  • İki diş arasına yerleştirdiğiniz ipi önce öndeki dişe yaslayıp yukarıya doğru süpürme hareketiyle temizleyin,daha sonra arka dişe yaslayıp aynı şekilde temizleyin ve bunu ağızdaki tüm dişlerin arasına uygulayın.

 KÖPRÜ  PROTEZLERİ   OLAN  VE   DİŞ  TELİ TAKANLARIN DA DİŞ  İPİ    

  KULLANMASI  GEREKİR!

 

  UNUTMAYIN Kİ  SAĞLIK;AĞIZLA  BAŞLAR.

DİŞLERİMİZİ DOĞRU  VE DÜZENLİ  BİR  ŞEKİLDE  FIRÇALAMAK,EN ETKİN VE  KORUYUCU TEDAVİ  YÖNTEMİDİR.BU  NEDENLE  GECE YATMADAN  ÖNCE  VE  GÜN İÇİNDE  OLMAK  ÜZERE  GÜNDE MİNUMUM İKİ  KERE  DİŞLERİMİZİ FIRÇALAMAMIZ  GEREKİR.

 

•  SAĞLIKLI  VE  MUTLU  GÜLÜŞLER  DİLERİZ.