Sterilizasyon


Tarih : 28 Ocak 2019     DİŞHEKİMLİĞİNDE STERİLİZASYON

Sterilizasyon ortamın ve kullanılan aletlerin mikroorganizmalardan arındırılma işlemidir.

M.O  lar  dişhekimliği  uygulamaları  sırasında  hastaların  tükürük,solunum  sekresyonları  ve  kanından gelir. Dünyada Hepatit ve AIDS gibi hastalıkların yayılması; çoğu alanda olduğu gibi, diş hekimliğinde de modern enfeksiyon kontrollerini zorunlu kıldı. Önemli olan, diş tedavisi esnasında daha önceden sizde olmayan bir mikrop veya hastalığın size bulaşmamasıdır.

 

Dişhekimliği  bilindiği gibi ağız içi çalışma alanı ve bu ortamda yapılan  işlemlerin niteliği gereği , sterilizasyon kurallarının eksiksiz uygulanmasını zorunlu kılar.Hekim ve hastalarımızın temas ettiği yüzeylerin dezenfeksiyonu ,kullanılan alet ve malzemelerin steril olması esastır.
Bu hem tedavi başarımızı etkileyen önemli bir faktör, hem de hasta ,hekim ve yardımcı personelimizi çapraz enfeksiyonlara karşı koruyan hayati bir olgudur. İşte tam da bu nedenle; Sterilizasyon bizim için vazgeçilmezdir.

 

 

    Otoklav Kullanımı
Otoklavlar hacimleri 18-76 litre arasında değişen, içine konulan tıbbi malzemeleri sterilize etmek için basınçlı buhar uygulayan aygıtlardır. Otoklav kullanılan kliniklerde sterilizasyon açısından bir başarısızlıkla karşılaşılmamıştır. Tek başına ısı veya tek başına basınç, sterilizasyon için yeterli olamaz. Dikkat edilmesi gereken kural; ısı ve basıncın aynı anda belli bir süre uygulanmasıdır. Ancak bu şekilde bakterilerin spor formlarını yok etmek mümkündür.

 

·     DİŞHEKİMLİĞİNDE  HASTALAR  TARAFINDAN   KLİNİĞE  GETİRİLEN   HEPATİT  VE  HİV(Aids) GİBİ  BULAŞICI  HASTALAIKLARIN  HEKİME , YARDIMCI  PERSONELE  VE  DİĞER  HASTALARA BULAŞMA  RİSKİNİ  ÖNLEMENİN  EN   KESİN  YOLU BUHAR  BASINCI  STERİLİZASYONUDUR.

 

 

·     BU  NEDENLE DİŞHEKİMLİĞİNDE  KULLANILAN   ALETLERİN   STERİLİZASYONU  İÇİN    BUHAR BASINCIYLA   ÇALIŞAN   GÜVENLİ OTOKLAVLAR  KULLANILMALIDIR.

 

·     BU  CİHAZLAR  HASTANELERDE   AMELİYAT  MALZEMELRİNİN  STERİL   EDİLDİĞİ  CİHAZLARDIR.

 

·     KULLANILAN ALETLER  ANTİSEPTİK  SOLUSYONLA DOLU  ÖZEL KAPTA  UZUN SÜRE BEKLETİLİR.BU SOLÜSYONDAN  GÜN SONUNDA  ÇIKARILAN ALETLER  BOL SU ALTINDA YIKANIR  VE KURULANIRLAR.  ÖZEL PAKETLERLE PAKETLENEN ALETLER SON OLARAK TA  OTOKLAVIN  İÇERİSİNE  KOYULUR; OTOMATİK PROGRAMLARDAN BİRİ SEÇİLEREK ALETLERİN STERİLİZASYONU  SAĞLANIR.

    ·     BU  NOKTADA   SİZ  HASTALARIN  DİKKAT  ETMESİ  GEREKEN  TEK  ŞEY  DOKTORUNUZUN AĞZINIZDA  KULLANACAK OLDUĞU  ALETLERİN DAHA ÖNCEDEN PAKETLENMİŞ OLMASI VE  BİR  PAKETTEN  AÇILARAK  KULLANILIYOR  OLMASIDIR.

 

·     HEKİMLİK BİLİCİMİZ  VE  İNSANİ SORUMLULUĞUMUZ  SANKİ O  KOLTUKTA KENDİMİZ OTURUYORMUŞ GİBİ TÜM STERİLİZASYON KURALLARINA UYMAYI VE HASTALARIMIZI OLASI ENFEKSİYON RİSKİNDEN UZAK TUTMAYI BİZLERE İLKE EDİNDİRMİŞTİR.

 

             

    

 

Enfeksiyon Kontrolü İçin Bazı Önlemler:

Hasta Önlüğü:
Hasta önlüğü, tedavi esnasında elbiselerinize kan ve tükürük aracılığıyla bakterilerin geçişini engeller. Her hasta için tek kullanımlıktır.

Muayene eldiveni, maske, koruyucu gözlük kullanımı: 
Kan, tükürük, solunum, ve temasla hekim-hasta arasında geçebilecek mikroplardan hem hastayı hem de hekim ve yardımcı personeli korur.

Tek Kullanımlık (Disposible) Aletler:
Kliniklerde diş hekimliğine özel, tek kullanımlık enjektörler kullanılmalıdır. Bu enjektörlerde kullanılan iğneler, hastaların ağızlarını çalkaladıkları plastik bardaklar, anestetik solüsyonlar, tedavi sırasında ağızdaki kan ve tükürüğü emen alet uçları başta olmak üzere irili ufaklı bir çok malzeme tek bir hastada kullanılır ve sonra da atılır.

Dezenfektan spreyler ve çözeltiler (solüsyonlar): 
Hasta koltukları her hastadan sonra dezenfektan spreylerle temizlenmeli, baş konulan kısımdaki koruyucu örtü değiştirilmelidir.Kullanılan Malzemenin Atılması: 
Kullanılan iğne uçları kırılıp bir şişe içerisinde toplanarak, cam ve plastik malzeme ayrı ayrı poşetlenerek, amalgam dolgu artıkları (içeriğindeki cıva buharının ortama yayılmasını engellemek amacıyla) su içerisinde ağzı kapalı şişelerde toplanarak imha edilmelidir.

 

 

 

 

SİZLER İÇİN HERŞEYİ EN İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜYORUZ.BİZE DUYDUĞUNUZ GÜVENDE SONSUZLUĞU YAŞAMAK İÇİN.