Yirmi Yaş Dişleri


Tarih : 10 Ocak 2019  GÖMÜLÜ DİŞ-20YAŞ DİŞİ

               Gömülü dişler, sürme zamanı geldiği halde ağız içinde görülmeyen dişlerdir. Modern beslenme alışkanlığıyla daha  az  sert gıdaları tüketmemiz çenelerimizin daha  az  gelişmesi buna bağlı olarak ,çenelerimiz gittikçe küçülmekte ve yer darlığına neden olmaktadır. Tüm dişler yer darlığı nedeniyle gömülü kalabilir.En sık gömülü kalan dişler ağızda en son çıkan dişler olması nedeniyle 20 yaş dişleridir.Kişide 20 yaş dişi 25 yaşına kadar sürmemişse ya hiç oluşmamış ya da gömülü kalmış demektir.Bu, röntgen filmiyle anlaşılabilir.Röntgen görüntüsü değerlendirilerek dişin normal pozisyonunda sürebileceğine,çevre dokuları ve diğer dişlerle uyumlu olduğuna karar veriliyorsa dişin çekimi düşünülmez

.

 

 

 Gömülü dişlerin ya da bir kısmı görünen(yarı gömülü)  dişlerin yol açabileceği bir çok problem vardır.

  1.      Gömülü dişin pozisyonuna göre önündeki dişlere uyguladığı baskı  sonucu bu dişlerde çürük,ağrı ve çapraşıklık görülebilir.Çapraşıklığa bağlı dişlerde kapanış bozukluğu ardından da çenelerde ağrı görülür.
  2.       Gömülü dişin etrafındaki kemikte enflamasyon,buna bağlı olarak şiddetli ağrı,şişlik görülebilir.
  3.       Gömülü yada yarı gömülü 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Kist sonucu kemik kaybı, komşu diş harabiyeti görülebilir. Kistin aşırı büyümesine bağlı olarak da çenede spontan kırıklar oluşabilir.
  4.       Yarı gömülü dişlerin üzerinde bulunan serbest dişetinin altında yiyecek birikmesi sonucu pericoronitis denen dişetinde kızarıklık,iltihap,şişlik ve  ağzın açılmasında kısıtlılık(trismus), ağız kokusu ve o bölgede şiddetli ağrı oluşabilir.Bu dişlerin üzerinde kapşon şeklindeki  dişetleri  uzaklaştırılarak, bazen de ilgili 20  yaş dişi çekilerek tedavi edilir.Laser son yıllarda kapşonlu dişlerin tedavisinde çok başarılı  sonuçlar vermektedir.

       

    Normal pozisyonundan sapmış bir diş şikayete yol açsın ya da açmasın 14 ile 22 yaşları arasında çekilmelidir. Genç yaşlardaki operasyonlar teknik olarak daha kolaydır ve iyileşme daha çabuk olur.İleri yaşlarda kemik yapısı yoğunlaştığı ve esneklik azaldığı için çekim zorlaşır, iyileşme yavaşlar.

Gömülü dişler nasıl çekilir? 
Enfeksiyon  ve ağrı  varlığında diş hekiminin tavsiyesiyle öncelikle bir hafta süreyle düzenli olarak antibiyotik,ağrı kesici ve ağız gargarası kullanarak lokal ağız hijyeni sağlanmalı, ardından dişin çekimi yapılabilir.Lokal anasteziyle bölge uyuşturulur.
Gömülü dişin üzerindeki dişeti dokusu açıldıktan sonra kemik ve diş üzerindeki bağlayıcı dokular uzaklaştırılır. Ardından diş çekilir ve açılmış olan dişeti dikilir. Anastezi altında yapılan bu işlemlerde  hastalarımız  hiçbirşey duymaz.İşlem sonrası bölge laserle dekontamine(biyostimülasyon)  edilerek işlem sonrası uyuşukluktan sonra  ortaya çıkması muhtemel şişlik,ödem ve ağrının oluşması  engellenmiş olur.

Bu operasyondan sonra hastanın dişhekimi tarafından önerilecek bazı ilaçları ( antibiyotik, ağrı kesici v.b ) alması gerekebilir.Diş çekiminde 1 hafta sonra dikişler alınınarak tedavi tamamlanır.

 

Gömük 20 yaş ameliyatı  sonrası uyulması  gerekenler

• Diş çekildikten sonra doktorunuz kanamayı durdurmak için bölgeye steril bir tampon yerleştirir. Bu tamponu 45 – 60 dakika ısırmalısınız. Kanama hala devam ediyorsa ikinci bir tamponu aynı süre için koyabilirsiniz.

.Çekim yapılan bölgeye  20 şer dakika aralıklarla dışardan buz kompres yapınız.
• Çekimden sonra 2 saat hiçbirşey yememeli ve içmemelisiniz. 2 gün boyunca sıcak gıdalar ve içecekler tüketmemelisiniz. Yara tam olarak iyileşene kadar yumuşak gıdalar tüketmeli, bol bol su içmelisiniz. İçecekleri pipetle içmemeli , alkol ve karbonhidratlı içecekler tüketmemelisin.
• Çekimden sonra bir miktar kanama mutlaka olacaktır endişelenmeyin. Ağzınızı sık sık çalkalamanız yada kanı sürekli tükürmeniz kan pıhtısını bozacaktır bunları yapmamaya dikkat edin ve kanı mümkün olduğunca yutmaya çalışın.
• Sigara içmeniz yara iyileşmesini bozacağından 24 saat boyunca kesinlikle sigara içmemelisiniz. Tavsiye edilen 3 gün sigara içmemektir. Mümkün olduğunca ilk gün ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.
• Anestezi etkisini kaybedene kadar uyuşmuş dil ve dudağı ısırmamaya dikkat edin.
• Çekimden sonra hafif bir ağrı normaldir anestezi etkisi geçmeden aspirin harici bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. 

• Çekim sonrası antibiotik, ağrı kesici veya gargara reçete edilmişse düzenli olarak kullanmalısınız.
• Tuzlu ılık suyla gargara yapmak yaranın iyileşmesini hızlandıracaktır. Herhangi bir gargara reçete edilmediyse ılık tuzlu suyla gargara yapın. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyerek hazırlayabilirsiniz.
•  Bir hafta sonra dikişlerinizi aldırın. Zor çekimleri takiben kliniğimizde  laser terapi uygulanmakta  bu  hem ağrı ve şişlik   olmasını  engellemekte  hem de  yaranın  erken  iyileşmesini  sağlamaktadır.
• Çekim bölgesi hariç diğer dişleri düzenli fırçalamaya devam edin. 24 saat sonra çekim bölgesini de kibarca fırçalamaya başlayabilirsiniz.
• Dilinize takılan kemik kenarlarını kök zannedebilirsiniz.Çok parçalı çekimlerde  en son  röntgen filmiyle bölgede  kök parçası  kalıp kalmadığı  kontrol edilerek  kalan kök  varsa  kesinlikle  çıkarılır.
Aklınıza takılan soruları sormakta tereddüt etmeyiniz.